Jdi na obsah Jdi na menu
 


Emo? Scene? Ghotic,Krocha,Straight edge..

hckh

EMO ? SCENE? // Ghotic,Krocha,Straight edge...

Kde se vzalo emo a v čem spočívá? Proč se objevil styl scene? Jak být správná emo girl, a jak se obléká typická scene girl? Jak spolu emo a scene (ne)vychází? Co je to gothic nebo krocha? A jaké další styly se objevují a mohly by se stát novým kultem mezi teenagery? Udělali jsme si v tom konečně jasno!
Kde se vzalo emo?
 
Pojem emo se objevil poprvé v 80. letech ve spojitosti s hudbou, jako emo se označoval hudební styl tehdejší washingtonské punkové scény. Zkratka znamenala "emotional hardcore" a brzy se i fanoušci této hudby začali nazývat emo. Emo bylo to, co na ně doléhalo z emotivně nabité hudby, později se ale tenhle pojem začal používat v mnohem širším kontextu. Jako emo se začalo brát všechno negativní, co vyvolávalo silné emoce. Emo symbolizovalo rozčarování ze životních událostí nebo deprese z nevydařených vztahů.
 
Podívej se, jak se v emaře proměnil redaktor magazínu Víkend.
 
Emo, scene a další stlyly - 9
Jaké to je být emo? Redaktor magazínu Víkend by mohl vyprávět. (Foto: Nova.cz)
 
 
Co nosí emo?
 
Z barev jasně dominuje černá, a to jak na oblečení, tak na vlasech. Další "povolené" barvy jsou rudá, bílá, tyrkysová a růžová, na vlasech pak ještě až nepřirozeně umělá blond. Černá se odráží i v make-upu, takže správné emařky, ale i emaři, nesmějí vynechat černé stíny, linky a silný nános řasenky.
 
Emaři se dost často zdobí pierciengem. Oblíbenou oblastí jsou rty.
 
Někdo si ovšem emo vykládá právě ve významu emocí, takže volí veselé barvy a až šílené barevné kombinace.
 


Typická emo patka by měla symbolizovat oproštění se od zkaženého a zkomercializovaného světa. Je ale otázka, jestli už dnes není i emo součástí komerce.

Emo pravidla

Nahodit patku, černé linky a černé oblečení z nikoho emaře neudělá. To by byla jen póza. Emo je i o charakteru. Skutečný životní styl emo se drží se původní myšlenky - emocí. Emaři se je nebojí ukázat, jde ovšem zejména o emoce negativní, pramenící z nespokojenosti se současným světem. V tomto se emo neliší od svých předchůdců, jako je hippie nebo punk, které taky bojovaly proti způsobu života, který se jim nelíbil.
Emo se snaží upozorňovat, že náš mamonářský a konzumní způsob života je vlastně směšný, sami emaři se snaží žít v souladu s přírodou. Nejsou jim tedy cizí myšlenky ekologie, vegetariánství, odmítají testování a pokusy na zvířatech či velkochovy.

Protože se nebojí ukázat své city, jsou zpravidla velcí romantici a melodramatici.
 
Emo, scene a další stlyly - 8
Díl Víkendu nazvaný Trefa do černého se věnuje i tématu emo. Jak se jako emař cítí sám redaktor? (Foto: Nova.cz)
 

Hodně lidí si emo spojuje se sebepoškozováním, emaři ale tvrdí, že nic takového ve skutečném emu není. Vzniklo to nejspíš s novou vlnou emo, která přišla v 21. století a chopili se ji velmi mladí lidé, kteří si myšlenku nespokojenosti s konzumem a hlubokých emocí vyložili po svém.

Největší mánie emo už odezněla, zůstali skalní fanoušci, mnoho pózérů, kteří emo berou jen jako módní styl, a také mnoho kritiků, pro které je emo synonymem pokusů o sebevraždu a sebepoškozování.

V návaznosti na emo se ale objevil další styl... Scene.

Kde se vzalo scene?
 
Emo, scene a další stlyly - 4
 

Pro spoustu lidí je emo a scene totéž. Skutečným příznivcům scene stylu ale právě tohle srovnávání přijde absurdní. Scene totiž vzniklo jako reakce na temné a depresivní emo a má představovat veselí a radost ze života. Scene člověk je veselý, miluje společnost, rád se baví. Scene je radost ze života.

Co nosí scene?

Pokud bychom ho chtěli vyjádřit módou a vizáží, tak se scene lidičky rozhodně nebojí barev a experimentování s oblečením. Scene dovoluje mixovat v podstatě cokoli, všechny možné barvy, střihy, materiály. V celkovém outfitu jsou důležité doplňky, se kterými scene holky, a ani kluci, rozhodně nešetří. Náramky, sponky, barevné gumičky, prsteny, náhrdelníky, barevné tkaničky, čelenky, korále, pásky... Nic z toho nesmí správné scene girl chybět.

I u scene stylu je hodně populární piercing. Nosí se kroužky na rtu, holky hodně často volí pecku nad horním rtem, populární jsou i roztahováky do uší, které se mohou barevně skvěle sladit s oblečením.

Scene holky rády ukazují svou ženskost, rozhodně jim tedy v šatníku nechybí krátké sukně, ke kterým případně obléknou barevné nebo vzorované punčochy nebo legíny či nadkolenky.
Kalhoty, trička, mikiny, košile - pro ně platí jediné pravidlo, a to jsou barvy. Scene oblečení je pestré, plné animovaných vzorů a veselých motivů. Frčí i trička s infantilními animovanými postavičkami.

Na nohy nazouvají kecky, baleríny nebo podpatky, které ještě víc podtrhnou jejich ženskost.

Protože scene znamená i originalitu, hodně scene lidiček si své oblečení a doplňky vlastnoručně upravuje a dotváří, nebo si vyrábějí i vlastní doplňky.

Scene příznivci se také rádi fotí s různými hesly a vzkazy napsanými na rukou. Posílají tak třeba vzkazy svým přátelům a partnerům o tom, jak je milují. Ti jim pak stejnou formou odpovídají.

Scene líčení je podobné emo stylu, základem je výrazná linka. Líčení není ale tak temné, holky se nemusejí bát ani výrazných barviček. Výsledek by měl ale působit žensky, hodně scene holek proto sahá i po umělých řasách.

tím, co na scene lidech upoutá nejvíc, je rozhodně účes. Podobně jako u emo, i scene holky a kluci nosí patku na stranu, zbytek vlasů mají ale natupírované nahoru a na hlavě si vytváří pomocí žehličky a hřebenu hodně objemný rozcuch. Pro holky jsou typické různé sponky a barevné čelenky. Vlasy si také zdobí tenkými barevnými pramínky, kraluje tyrkysová, růžová nebo černobílá.
 
 
další účesy si prohlédni zde:
 

Emo a Scene styly u nás vyvolaly asi nejvýraznější mánii. Nejsou ale jediné! Jaké další styly cloumají současnou generací teenagerů? Představme si je alespoň ve zkratce.

Gothic
 
Emo, scene a další stlyly - 2
V Asii si to prostě holky dělají po svém. Drsný gothic styl zjemnily holčičí růžovou. (Foto: profimedia.cz)
 

Moderní gothic style vznikl na začátku 80. let jako část punkové subkultury, která byla sama o sobě odmítnutím většiny společenských hodnot. Jeho rozšíření pomohla hudba a film, třeba film Vrána byl pro jeho rozmach doslova zásadní. Gothic ve svém počátku znamenal hlavně depresivní a ponurý životní styl, v současné době ho provází i určitý erotický nádech. Klasickou černou kůži doplnil v módě latex, odvážné střihy, unisexová móda. Gotici na jednu stranu nosí výrazné, až erotické oblečení, na druhou stranu ale často potlačují svou pohlavnost, muži oblékají sukně a korzety, lakují si nehty na černo, ženy zas oblékají kožené kalhoty a chodí ověšené řetězy.

Říct, kdo je dnes gotik, už je docela těžké. Symbolizuje ho hlavně snaha odlišit se, záliba v černém oblečení, specifický hudební styl, exhibicionismus, záliba v tajemnu, okultismu a (sexuální) magii.

Mrkni na info-video o gothic stylu.
 
 
Krocha

Možná jsi o něm ještě neslyšela, ale tenhle styl frčí v sousedním Rakousku už dobré čtyři roky. Ulítává na něm hlavně vídeňská mládež, hlavně ale kluci. Krocha je způsob života, módní styl a druh tance zároveň.
 
Emo, scene a další stlyly - 1
Příznivci krocha se svými outfity chlubí na webu (Zdroj: http://schons.blogsport.de). (Foto: internet)
 

Název Krocha je odvozen od slova einekrochn (jít pařit) a poprvé ho použil rakouský DJ Stee Wee Bee. Příznivci krocha stylu ulítávají hlavně na tanci, pořád vymýšlejí nové choreografie a nejradši jsou, když je mohou večer ostatním předvést na party.
I oni mají samozřejmě svůj módní styl. Krocha milují luxusní módu, nosí zlatou a stříbrnou barvu, neonové barvičky a doplňky, velké čepice, šátky "palestina". Kalhoty se nosí úzké, navíc ještě zasunuté do bot nebo ponožek. Mají i svůj krocha účes - vpředu jsou vlasy krátké, vzadu dlouhé, někdy dokonce prodloužené. Doslova nutností je také opálená pleť, takže příznivci krocha jsou dost často nepřirozeně vysolárkovaní.

Mrkni na repku o krocha stylu a tanci.
 
 
Straight edge

Tento styl se taky někdy objevuje pod zkratkou sXe, xXx, nebo SE. Jeho příznivce nepoznáš podle specifického módního stylu, ale podle způsobu chování. Hodně příznivců scene zároveň vyznává i tento životní postoj.

Pokud se chtějí jeho fanoušcic k tomuto stylu veřejně hlásit, volí k tomu jednoduchý motiv - černé X. Buď ho mají vytetované, namalované na těle, nebo vytvořené černou lepící páskou. Určitě to znáš ze spousty scene fotek. Proč zrovna X? Údajně to přišlo z Ameriky. Tam se smí pít až od 21 let a pokud jde do klubu mladší člověk, napíše mu ostraha u vstupu na zápěstí právě černou fixou X, aby obsluha věděla, že takovému člověku ještě nesmí nalévat.
 
Emo, scene a další stlyly - 10
Obyčejné černé kříže mají jasné poselství. (Zdroj: www.imissheroes.cz). (Foto: internet)
 

Hlavní podstatou Straight Edge je několik základních pravidel, mezi které patří především abstinence jakýchkoliv drog, cigaret a alkoholu! Dalšími tabu jsou fyzické násilí a střídání sexuálních partnerů. Příznivcům tohoto stylu je vlastní i vegetariánství a odmítání rasistických předsudků. V obecném slova smyslu vyznávají "čistý život".
 
Jaké další styly teď cloumají vašim životem? A který se stal blízký tobě? Piš do komentářů.
 
 

 
 
 
 

Open PanelMinimize
 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Scene

(, 13. 2. 2016 9:29)

Já miluji acene styl a jsem ráda, že někdk napsal normální článek...ale nebylo to samé na Krásná.cz

Re: Scene

(, 13. 2. 2016 9:30)

???